Ülikooliõpingute järel enda kutsumust otsides omanimelise peaehete brändi loonud Milli Maier-Veske on tänaseks päevaks asutanud kogukondliku ürituste sarja Kohin ning koos Luksemburgi printsessiga rõivabrändi Human Highness. Järgnev persoonilugu annab aimu, kuidas Milli selliste projektideni jõudis ning mida arvab tema tarkusest.

Peale majanduse kraadi omandamist oli Milli Elvast pärit noore neiuna iga keha rakuga tavapärase kaheksast viieni kontoritöö vastu, teades, et see ei ole tema jaoks. Erinevate inimeste eeskujul hakkas Milli peas ootamatult kuju võtma hoopis teistsugune võimalik suund – „Leidsin end unistamast mõttest, et ehk võin ka mina luua päris oma ettevõtte, kujundada oma elu selliseks nagu mina soovin ja läbi selle puudutada positiivselt ka ülejäänud maailma.“


Foto: Erakogu

Peale magistriõpingute lõpetamist ja sihikindlalt seda ühte ideed otsides, leidis Milli end peatselt Tartu Loomemajanduskeskuse äriplaani koolituselt, kus tema väärispeaehete bränd kujunema hakkas. „Ma mäletan väga hästi seda hetke, kui ma pidin esimesel korral enda ja oma äriidee tutvustamiseks püsti tõusma, surudes alla seda halvavat sisemist hirmu, mis mu nime isegi peast pühkima hakkas. Endalegi üllatuseks ütlesin enesekindlalt ja säravsilmselt, et hakkan looma maailma parimaid peaehteid, mis on valmistatud väärismetallist, kaunistatud vääriskividega ja räägivad oma aja kordumatut lugu. See oli üks neist hetkedest, kui sulle tundub, et see pole enam mina, kes räägib, vaid miski palju suurem on selle hetke üle võtnud.”

Kuna äriplaani koolituse lõpp eeldas toodetest ka praktilisi näited, siis leidis Milli end väljakutse ees luua oma esimene koostöö. Kogenud mitmeid äraütlemisi ja omamata väärisehete valmistamiseks vajalikke oskusi, õnnestus tal jõuda kokkuleppele tuttava kullassepaga, kes aitas tal esimest juukseehet luua – tingimusel, et ka Milli ise osaleb protsessis. Loomulikult ei olnud Milli idee lihtne, vaid tegu oli multifunktsionaalse juuksenõelaga, mis käis keskelt lahti ja kuhu sisse oli peidetud kett, mis võimaldas seda ka kaelaehtena kanda.


Foto: Erakogu

“Ma olin väga rõõmus, kui minu esimene ehe valmis sai, sest see tõestas seda, et suurte sõnade taga on tore seista, kuid suurte tegude taga on tunne veel parem.” Ehte valmimise järel saatis Milli selle Itaalias korraldatavale disainivõistlusele A’Design Award & Competition ning võitis sealt täiesti ootamatult auhinnalise koha. “Olin äkitselt kohas, kus mul oligi päris minu bränd ja veel sellise särava algusega.”

Üks asi viis teiseni

Tänaseks on Milli omanimelist väärisjuukseehtebrändi uuendamas ning tegemas seal olulisi ja veel julgemaid muudatusi. Samal ajal paneb ta end proovile veel kahes teises enda loodud ettevõttes, mis tema sära ja hinge toidavad. „Väga oluline on see, et ükskõik mida tehes oleks vastatud küsimusele, miks ma seda teen, mis väärtust see maailmale loob ja mis sõnumit ma tahan endast maha jätta.“

2019. aasta lõpus lõi Milli naistele mõeldud üritustesarja nimega KOHIN. “Toetav ja inspireeriv kogukond on üheks eduka ja rõõmsa elu aluseks. Koht, kus tutvuda erinevate ja huvitavate inimestega, jagada oma elukogemust, ühiselt liikuda ning luua kordumatuid olemise kogemusi. Sel hetkel oli just sellisest kogukonnast puudu.

„Üks tilk ei kohise, aga kui liita mitu tilka jõeks või mereks, siis on see kohin kaugele kosta. See on hea kirjeldus ja täpselt selline Kohin ongi,“ avab Milli Kohina kogukonna olemust. Elva metsade vahel jalutades sündinud mõte täidab täna täpselt sellist eesmärki, nagu Milli soov oli – erineva tausta ja teadmistega inimesed saavad tulla kokku ja jagada väärtuslikke teadmisi ning kogemusi, olgu need nipid kurkide marineerimiseks või ettevõtte rajamiseks, kasulikud kontaktid või lihtsalt inimlik sõbrunemine ja sotsialiseerumine.

Foto: Mardo Männimägi

Suurest perest pärit Milli on harjunud asju võrdselt jagama. „Kui ma midagi oman, kogen või teen, siis ma tahan seda ka teistega jagada, sest see on mulle sisse kodeeritud. Võrdsusest on siin maailmas asi väga kaugel, kuid suhtumine ja elutunnetus peavad sisemiselt paigas olema.“

Olles harjunud asju üksinda tegema, oli Milli jaoks suur rõõm, kui tema teed ristusid Kadi Ojaga, kes oli samuti sarnasest kogukondlikust projektist unistanud. „Ma olen alati asju üksinda teinud. Mitte et ma ei ole tahtnud kellegi teisega koos teha, aga mu mõtted on alati üpris pöörased olnud, väga raske on olnud leida kaasamõtlejaid. Aga ma sain aru, et suurte asjade tegemiseks tuleb teha koostööd.“


Foto: Erakogu

Ka Milli kõige viimane projekt on ühisprojekt ning seda veel eriti huvitava partneriga. Aastaid tagasi Londonis oma ehtebrändi arendanud Milli sattus ühel rõivabrändi esitlusel juhuslikult kokku tollase Luksemburgi printsessiga, kellele Millil ka oma visiitkaart pihku õnnestus libistada. Üks asi viis teiseni ja tänasel päeval on Milli ja endine Luksemburgi printsess Tessy Antony de Nassau koostööpartneritena loonud rõivabrändi Human Highness. Äärmiselt stiilsetele keepidele keskenduv bränd tuli eelmisel sügisel välja esimese kollektsiooniga ning tänavu juulis esitles juba uut kollektsiooni. „Huvitav mõelda, et Elva linnast on alguse saanud ettevõte, mille kaasasutaja on Luksemburgi printsess.“

Tarkus kui tasakaal

See, mis võimaldab Millil olla loov inimene, on tasakaal tema elus ja tema ümber, mille nimel tuleb järjepidevalt vaeva näha. „Ma ei saaks olla loov inimene, kui mul ei oleks turvatunnet ja oma inimesi. Kohe, kui üks osa kukub ära, ei saa ma teisega tegeleda. Tasakaal tulebki sellest, et üks asi võimaldab teist.“ Milli jaoks ei ole aga tasakaalul ainult kaks kaalukaussi, vaid neid tegureid on palju rohkem ja need moodustavad hoopis keerulisema multidimensionaalse kujundi. Loogika on aga endine – igal asjal on teine pool ja neid pooli tuleks püüda tasakaalus hoida.

„See kaal on iga inimese sees nähtamatu ja sa pead ise seda kaalu lugema õppima. Inimesed ei pruugi mõista, et meie ise peame panustama, et meie ise peame seda tasakaalus hoidma. Tihtipeale süüdistatakse väliseid faktoreid, saamata aru, et iseenda käes on kogu see tasakaalupunkt. Kui sul ei ole sõpru, siis sa järelikult ei ole sõber olnud. Selleks, et sul oleks sõpru, pead sa ka ise sõber olema.“

„Ühel hetkel on kaalukauss ühele poole kaldu ja teisel hetkel teisele poole. See on väga okei ja kui nii juhtub, siis tuleb selle tasakaalus hoidmisega tegeleda.“ See iseloomustab Milli arvates hästi tarka naist –tark naine oskab kuulata enda sisehäält ja vastavalt sellele hoida tasakaalus oma elu. Teisalt on tark naine see, kes teab, kust õppida ja kes teab, et ta ei tea kõike.


Foto: Erakogu

On imetlusväärne, kuhu Milli unistused ja teod teda nii lühikese ajaga viinud on. „Asjad juhtuvad siis, kui sa lähed välja ja teed midagi.“ Vaimne ja füüsiline tasakaal ning iseenda kuulamine on võtmesõnad Milli elus ja miski, millest jätkuvalt lähtuda, sest see teeb ka kõige pöörasemad eesmärgid võimalikuks.

Lõpetame vestluse Milliga mõttega, et elu käik on nagu tants, kus sinu eesmärk ei ole jõuda viimase sammuni, vaid tantsida läbi kõik sammud. Tants on kõik sammud kokku.