Tasku keskus toob kampaanias “Viiskümmend rohelist varjundit” välja oma roheliseks kasvamise teekonna. Aasta jooksul on keskus hoidnud kokku 881 tonni CO2 ja läinud täielikult üle taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrile. Tasku teekonnast rohelisemaks keskuseks räägib Tasku keskuse juht Liiu Matikainen. 

Tasku keskus jutustab augustikuu kampaanias oma rohelist lugu. Millal see alguse sai?

Jätkusuutlikkus on Tasku keskuses alati au sees olnud, kuid see lugu, mida täna jutustame, sai alguse aastal 2018, kui Tasku katusele rajati päikesepark. Need 560 päikesepaneeli olid esimesed, mis Estiko Grupp oma energiaettevõtte alt paigaldas. Oktoobris saab päikesepark 3-aastaseks ja tänu sellele toodame igal aastal 7% oma tarbitavast elektrienergiast ise. Kuna paneelid asuvad katusel ja neid tänavalt ei näe, siis on nende olemasolu veel paljudele seni teadmata olnud. Teadlikkuse tõstmiseks viime Tasku külastajaid katusele päikesepaneelide vahele jalutama. Rõõm on näha, et nende avalike ekskursioonide vastu on väga suur huvi olnud.

Tänaseks on aga kogu keskuse tarbitav energia roheline?

Jah, sellest aastast tarbib Tasku keskus vaid taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrit. See oli meil kogu grupi tasandi otsus, et kõik Estiko Gruppi kuuluvad ettevõtted töötavad edaspidi rohelisel energial. Osa sellest toodame ise, puudujääva osa ostame sisse.

Näib, et Estiko Grupi roll Tasku rohelistes tegudes on üsna määrav olnud.

On küll. Tasku meeskond töötab igapäevaselt koos Estiko kinnisvarameeskonnaga ja kuna me oleme grupis terve selle aasta pühendanud rohelistele tegudele, siis on olnud meil hea võimalus grupiüleselt koos kogu kinnisvara, HORECA sektori, energiatootmisega ja pakenditootmisega väga intensiivselt jätkusuutlikkuse küsimustega tegeleda. Seda nii meie ettevõtete kui ka üksikindiviidi tasandil. Ka Tasku selle aasta esimene avalik roheline tegu – uuskasutuskapi avamine – oli innustatud roheliste tegude aastast. Mõte iseenesest oli meil tegelikult pikalt olnud, aga saime hea tõuke selle elluviimiseks.

Kuidas uuskasutuskapil läinud on?

Väga hästi on läinud! Seda kasutatakse väga usinalt, olen ka ise seda korduvalt oma asjadega täitmas käinud ja olen üldse suur selle kapi fänn, sest saadan väga palju asju teisele ringile.

Saad sa mõne näite tuua asjadest, millele Tasku keskus on uue elu andnud?

Meie hiljuti renoveeritud vanema ja lapse tuba sai uuendatud selliselt, et seinad on kaetud puitpaneelidega, mis on pärit keskuse 4. korruselt. Kui meie haldusjuht poleks seda lahendust välja pakkunud, oodanuks seda puitu ees utiliseerimine. Samas ruumis olevad toolid on samuti taaskasutus. Ja me taaskasutame ka Tasku kinkekaarte. Me pole siiani plastikkaartidele üle läinud, Tasku kinkekaardid ehk Tasku raha on trükitud paberile. Need kinkekaardid, mis kliendid on ostukohtadesse tagastanud, on täna uuesti ringluses.

Nüüd sai üks näide keskuse halduspoolelt ja teine turundusest. Tore on see, et kogu meie meeskond töötab n-ö rohelisel lainel, laua all meil prügikaste ei ole, kogu kontoris tekkiva prügi sorteerime, raamatupidamine on paberivaba, väga paljud lõunad võtame kodust kaasa, oleme koos metsa istutanud, autovaba nädalat pidanud, digiprügi koristanud. Olen isiklikult koos oma mesinikust kolleegiga ka Lydia hotelli katusele mesilased viinud. See, et me indiviididena oleme selles valdkonnas väga palju arenenud ja maailmapilti avardanud, on aidanud väga palju kaasa sellele, et teeksime ka keskuse juhtimisel üha teadlikumaid otsuseid.

Millised on Tasku keskuse rohelised varjundid?

Taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia tarbimine, sealhulgas päikeseenergia tootmine keskuse katusel asuva päikeseelektrijaamaga ja energiatõhusus on kõige olulisemad märksõnad, mis meie külastajale kuidagi silma ei paista, aga mis jätkusuutliku tegutsemine ja keskkonnahoiu kontektsis kõige suurema mõjuga on.

Külastaja aga näeb, et oleme käiguteedel oma prügikastid välja vahetanud, et liigiti sorteerimist selgemalt korraldada. Võimaldame jäätmete sorteerimist ka keskuse üürnikel. Kui paar aastat tagasi olid meil peatänaval suured potid kunsttaimedega, siis täna eelistame sisekujunduses päris rohelisi taimi. Tasku parkimismajas saab tasuta elektriautot laadida, külastajatele ja maja töötajatele on Tasku ümbruses hulgaliselt rattakohti. Oleme uuskasutuskapi avamisega pööranud rõhku asjade elutee jätkamisele. Turundusmaterjale prindime igal võimalusel taaskasutatud paberile. Ärikingitusteks on meil korduvkasutatavad riidest kotid – nende samade kottidega käime ka ise igapäevaselt ringi, need on piisavalt suured, et mahutada ära ka toidupoe ostud.

Mõned muudatused on lihtsamini elluviidavad kui teised. LED-valgustitele veel näiteks läheme järk-järgult üle. Ka kõik need Tasku rohelised varjundid ei ole ühel samal hetkel loodud, vaid see areng on toimunud aja jooksul ja jätkub veel.

Ütlete, et Tasku hoidis aastaga kokku 881 tonni CO2, kuidas?

Keskuse jalajäljest suur osa tuleneb meie energiatarbimisest. 2020. aasta jaanuaris alustasime koostööd ettevõttega R8 Technologies eesmärgiga parandada seda, et keskuse ventilatsiooni-, kütte- ja jahutussüsteem tagaksid hea sisekliima, aga samas oleks seadmete energiakasutus optimaalne. Aastaga kokku hoitud energiakulu ongi võrdne 881 tonni süsinikdioksiidiga.

Miks Tasku seda teeb? Miks te tahate olla roheline kaubanduskeskus?

Mida ma tegelikult tahame, on päriselt hoolida ja väärtustada keskkonda, kus me elame. See, et me oma väärtuseid ka väljapoole kommunikeerime, on üks loomulik osa protsessist. Räägime rohelistest varjunditest ja roheliseks kasvamisest. See on nii nüansirohke maailm, kus igaüks saab oma rohelised varjundid ise valida, millestki alustada ja üha teadlikumaid otsuseid teha. Me oleme keskusena samamoodi kusagilt alustanud ja arenguruumi on meil küllaga, aga oluline ongi seda endale teadvustada. Meie jaoks pole see lihtsalt ühekordne kampaania, vaid sellised me täna oleme – rohelisemad kui varem, aga samas ikka veel päris rohelised ja uudishimulikud selles osas, kuidas veelgi arvestavamad olla.